Seminari web Ciència ciutadana en vigilància ambiental
Ciència ciutadana per a autoritats públiques: contingut del seminari web disponible
Octubre 12, 2020
Foto d'Enes a Unsplash
Comprometre les comunitats afectades de Barcelona i Sofia: on som?
Octubre 23, 2020

Què passa a Uganda, Grècia i Itàlia?

Aquí tornem! A principis de setmana us presentàvem algunes de les darreres actualitzacions dels pilots alemanys, xilens i britànics de D-NOSES. A la segona entrada d’aquesta sèrie dedicada a les darreres novetats dels nostres pilots, estudiem què està passant a Uganda, Grècia i Itàlia.

In Kampala, Mapping for Communities, els nostres socis, van iniciar un nou pilot D-NOSES el 2020. Què fan fins ara? Deixem que la María digui unes paraules ... 

Brossa cremada a Kampala, que provoca olors

'Evitar l'ús de la paraula COVID en aquest bloc ha estat una tasca impossible. Sens dubte, és el principal repte al qual ens enfrontem, ja que ha canviat completament els nostres plans.

Vam començar a treballar amb deu escoles de tota la ciutat poques setmanes abans que el virus paralitzés el món sencer. El material Vam proporcionar un objectiu per ajudar els professors a passar diferents lliçons amb els estudiants i, finalment, podrien crear les seves pròpies campanyes de sensibilització.

Malauradament, totes les escoles de Kampala van tancar l’abril i probablement romandran tancades fins a finals d’any. En aquest moment, algunes escoles ja havien avançat molt amb el programa, mentre que altres amb prou feines havien començat, cosa que dificulta encara més qualsevol estratègia de mitigació.

Però renunciar mai és una opció per a nosaltres, de manera que ara estem adaptant el material a la situació actual de bloqueig a Uganda perquè els estudiants continuïn aprenent i observant el seu entorn circumdant en relació amb les olors i la contaminació ambiental. Ben aviat tornarem amb més novetats. Fins llavors, mantingueu-vos a salvo.

María, de Mapping for Change

 

De tornada a Europa, els nostres socis grecs Envirometrics han estat treballant molt a la ciutat de Tessalònica, al voltant d'un lloc que allotja una refineria. 

  • On té lloc el vostre pilot i quin és el problema de les olors?

El nostre pilot està situat a la part occidental de la ciutat de Tessalònica. Inicialment, la zona havia de cobrir la part urbana al costat d’una gran refineria. Després de diverses reunions bilaterals, tallers i visites de camp amb els grups d'interès, es van afegir més zones al sud de la refineria. El problema de les olors a les noves zones és un riu que rep efluents de les aigües residuals municipals no tractades.

  • Qui són els grups d'interès implicats?
La planta de refineria de Hellenic Petroleum, prop de la metròpoli de Tessalònica, Grècia

Els agents implicats són l'Autoritat Regional de Macedònia Central, la Universitat Aristòtil de Tessalònica i diversos grups de grups ciutadans i persones.

  • Fins on heu arribat al procés de compromís?

Hi ha hagut un pilot beta a la zona que va involucrar els grups d'interès esmentats anteriorment i un equip de campions de la comunitat. L’aplicació OdourCollect s’utilitza per informar d’observacions. Recentment, hem introduït qüestionaris escrits al públic local que han rebut un nombre encara més gran d’usuaris.

  • Quins són els grans reptes actuals als quals s’enfronta el vostre pilot?

El nostre major repte és mantenir els ciutadans compromesos fins que rebem un nombre suficient d’observacions. La freqüència de les observacions d’olors havia disminuït durant el període de bloqueig i el període estival. Actualment, intentem involucrar els mateixos grups d'interès de manera més activa i afegir més usuaris per als propòsits del nostre projecte.

  • En què treballes?

A part de la introducció de qüestionaris escrits, estem en el procés de contractar més grups d'interès, com ara professors de l'escola i estudiants d'escoles secundàries locals. A més, intentem atraure més activament els usuaris existents d’OdourCollect.

 

In Itàlia, Laura, de la Universitat Politècnica de Milà (Politècnic de Milà), informa d'una notícia força optimista:

Durant el mes de setembre, els ciutadans van continuar informant d’olors mitjançant l’aplicació OdourCollect, aconseguint més de 350 observacions des del maig del 2020. L’anàlisi estadística de les dades recollides està en curs, amb l’objectiu de verificar si hi ha hores del dia específiques o determinades dies de la setmana en què les percepcions d’olors estan més concentrades. 

Paral·lelament a aquesta fase de recollida de dades, en col·laboració amb les indústries, al setembre vam completar la primera ronda de mostreig olfactomètric per a la caracterització i la quantificació de les emissions de les quatre indústries investigades.

Actualment, hem demanat a les indústries que proporcionin les dades necessàries per avaluar les taxes d’emissions d’olors de cada font, per començar amb el modelatge de dispersió, que ens hauria de permetre verificar més les observacions i ajudar-nos a identificar la procedència de les olors percebudes. .

Laura, del Politècnic de Milà

 

Deixa un comentari

La seva adreça de correu electrònic no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats *

Bulgarian BG Catalan CA English EN French FR German DE Greek EL Italian IT Portuguese PT Spanish ES